Blog

We will help a client's problems to develop the products they have with high quality Change the appearance.
Poduzetnice potiču rast BDP-a diljem svijeta

Poduzetnice potiču rast BDP-a diljem svijeta

Poduzetništvo vođeno prilikom naspram nužnosti

Možda biste rekli da je razlog za pokretanje posla poboljšanje prihoda ili možda slijediti svoj san. No, čini se da postoje različiti razlozi zbog kojih početnici poduzetnici odlučuju riskirati. Na razvijenim tržištima, više od 7 od svakih 10 poduzetnika pokreće posao zbog percipiranih dobrih prilika i kako bi poboljšali svoju finansijsku neovisnost. Dok na tržištima u razvoju, oko 4 od svakih 10 poduzetnika pokreće posao iz nužde, a ne zbog prilike.

Međutim, iako je poduzetnička aktivnost visoka na tržištima u razvoju, inovacije i motivacija za rast poslovanja na većoj skali obično su niže od globalnih prosjeka.

U Indiji, od svakih 100 vlasnika preduzeća, samo 7 su žene. Od onih koji pokreću posao, polovica to čini iz nužde, a ne zbog prilike. Unatoč tome, Indija se ističe visokim udjelom inovativnih poduzetnika.

Snaga finansiranja

Poduzetničke prilike za žene vode do niza drugih ekonomskih koristi. Na primjer, zbog njihove veće razine angažmana u poslovnim aktivnostima, žene u Gani imaju mnogo veću vjerojatnost da će imati bankovni račun nego njihove regionalne kolegice u Malaviju, Ugandi i Angoli (u omjeru od 40% u usporedbi s 20%). Stoga je rast ženskog poduzetništva diljem svijeta ohrabrujući razvoj, iako žene poduzetnice i dalje suočavaju s mnogim preprekama.

Prevladavanje prepreka

Žene pronalaze načine kako uspješno pokrenuti vlastite poslove dok prevladavaju prepreke poput nedostatka pristupa pristupačnom financiranju. Dobivanje financiranja kada imate ideju za novi posao nije lako. Izvještaji su pokazali da manje od 5% malih i srednjih preduzeća ima pristup formalnom kreditu, dok se ostali oslanjaju na neformalne izvore za finansiranje svojih poslova. Prema istraživanju Svjetske banke, žene na tržištima u razvoju općenito su marginalizirane na sljedeće načine: 

  • Razlika u pristupu internetu i tehnologiji 
  • Institucionalne prepreke pristupu financiranju poput visokih kamatnih stopa, nedostatka kolateralnih jamstava, kompliciranih procesa i nedostatka poslovne povijesti za osiguranje financiranja.   
  • Restriktivne kulturne i društvene norme koje ometaju pristup financijskim i poslovnim uslugama
  • Nedostatak samopouzdanja potrebnog za suočavanje s birokracijom i finansijskim institucijama 

Ipak, unatoč tome što su potcijenjene, odlučnost žena da pokrenu vlastite poslove na ovim nižim prihodovnim i tržištima u razvoju ne može se zanemariti. Rezultati pokazuju da su žene gotovo jednako motivirane kao i muškarci kada je riječ o poduzetničkim aktivnostima.

Možete li zamisliti koliko bi više žene mogle doprinijeti ekonomski i društveno ako se takve prepreke uklone ili sistemi poboljšaju?

Žene poduzetnice imaju potencijal transformirati svoje lokalne zajednice i nacionalne ekonomije. Dakle, nastavimo poboljšavati rodnu ravnopravnost kako bismo dodatno potaknuli rast BDP-a na tržištima u razvoju na snažan i održiv način.

Izvor: Poduzetnice potiču rast BDP-a diljem svijeta i ne usporavaju